03 października

NASZ MAŁY BIAŁY DOMEK- #7 CZY WARTO BYŁO KUPIĆ DOM W STANIE SUROWYM?

Byle do przodu!
Nasza budowa z dnia na dzień intensywnie porusza się do przodu. Są już widoczne zmiany wizualne, ale przede wszystkim takie, które poprawią funkcjonalność domu. Można powiedzieć, że zamknęliśmy prawie nasz taki pierwszy etap, który przede wszystkim polegał na wszelkich poprawkach, zmianach układu pomieszczeń, przełożeniu, dodawaniu i odejmowaniu okien, a także na ich wstawieniu. Już po tym pierwszym etapie mogę powiedzieć czy nasza decyzja o zakupie domu w stanie surowym należała do tych dobrych czy jednak tych złych...



Czy warto?
Gdy kupiliśmy nasz dom wyglądał on dokładnie tak, jak na zdjęciu poniżej. Zakochaliśmy się w nim od razu i jak na to, że jakiś jego etap już był wykonany to pasowało nam praktycznie wszystko. Znacznie więcej było plusów niż minusów. Przede wszystkim chcieliśmy uniknąć ciągnących się często dość długo oczekiwań na wszelkie pozwolenia. Kupując dom w stanie surowym te pozwolenia już są, większość papierologii mamy wobec tego za sobą. Widząc jakie problemy w tej kwestii ma większość naszych znajomych budowę od "0" odkładalibyśmy chyba w nieskończoność. Natomiast decydując się na zakup domu w takim stanie warto przedtem skonsultować się z fachowcem czym dom postawiony jest najzwyczajniej na świecie prawidłowo. Wykrycie ewentualnych usterek i błędów pozwoli nam podjąć odpowiednią decyzję.

U nas nie było ich na tyle dużo aby zrezygnować właśnie z tego domu i po wycenie poprawek nadal była to obiecująca inwestycja. Rozpoczęliśmy od otworów okiennych. Okna od frontu, które widzicie na poniższym zdjęciu to (od lewej) kuchnia, schody na górę, sypialnia. Dodaliśmy też okno dachowe, z tej strony w tym miejscu będzie to mini salon. Natomiast od strony ogrodu (od lewej) jest łazienka, a dalej salon i jadalnia. Tu również dodaliśmy okno dachowe w łazience na piętrze. Dom od zewnątrz jeszcze troszkę się zmieni za sprawą garażu, który będzie dobudowany z prawej strony, a także większego tarasu, bo ten malutki totalnie nie jest w naszym typie.


plan parteru przed

plan parteru po


Wielkie i te małe zmiany!
Jak się zapewne domyślacie zmiany wielkości otworów okiennych i ich miejsca były spowodowane zmianą układu pomieszczeń. Początkowo na parterze tuż przy wejściu miały iść bardzo strome schody z dwoma malutkimi okienkami, które zamieniliśmy na jedno poziome, a schody będą bezpieczne, z podestami na zakrętach. Na parterze pierwotnie miała znajdować się kuchnia, jadalnia, salon (na planie z lewej strony), a także łazienka na samym środku i dwa pokoje (z prawej strony). Zmieniliśmy układ na bardziej otwarty pozbywając się łazienki i tak na dole mamy kuchnie, jadalnie i salon z dodatkowym dużym oknem.  Z dwóch pokojów zrobiliśmy jeden z wejściem do garderoby i łazienkę.





Dzięki pozbyciu się łazienki na środku domu zyskaliśmy jasny, przestronny salon. Przez to dodatkowe okno wpada dużo dodatkowego światła no i piękny widok! To na pewno była jedna z lepszych decyzji, jaką podjęliśmy. Tak samo jak przerobienie dwóch okien w naszej sypialni na piętrze na jedne, podwójne drzwi balkonowe. Już widzę oczami wyobraźni jak budzi nas wpadające przez nie słońce. Te wszystkie mniejsze i większe przeróbki sprawiły, że dom jest dopasowany do nas i do naszych potrzeb. Ciężko na pewno jest znaleść idealny, gotowy dom, ale wprowadzając zmiany, możemy ten ideał sobie stworzyć. Na pewno trzeba też uzbroić się w cierpliwość i przygotować na kompromisy, jednak myślę, że jeżeli znajdziecie dom w stanie surowym bliski Waszym oczekiwaniom, w miejscu, które Was zachwyci to warto!

19 komentarzy:

  1. Ale ta skrzynka gazowa na wprost wejścia to jakiś koszmar.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak u Ciebie miło i przytulnie :) Chyba też będę musiała pomyśleć o kilku zmianach w moim mieszkaniu, a przede wszystkim w sypialni :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A macie już wybrane okna? My kupiliśmy okna od https://www.topquality-windows.com/ bo to sprawdzony producent i mają bardzo dobrą jakość okien przy zupełnie przyzwoitych cenach. Wybraliśmy okna aluminiowe i jesteśmy z nich w 100 % zadowoleni bo dobrze nam służą, są szczelne, solidnie wykonane i dzięki nim mamy mniejsze rachunki za ogrzewanie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super domek! Budowa domu jest bardzo czasochłonna, dlatego warto kupić dom w stanie surowym. Zakup domu w stanie surowym otwartym ma tę zaletę, że możemy dość łatwo ocenić jakość wykonania budynku oraz użytych do tego materiałów. Sprzedający nie ukrył ich pod warstwą ocieplenia czy tynkami. Warto zatem zweryfikować, z czego zostały wykonane ściany, czy więźba to prefabrykat, a może została zamówiona w lokalnym tartaku, czy dach jest deskowany czy może jednak użyto folii paroprzepuszczalnej etc.

    OdpowiedzUsuń
  5. My kupiliśmy dom w stanie surowym otwartym, bez okien i drzwi ale za to już był dach. Układ domu nam w 100% odpowiadał, konstrukcja dachu rownież. Okna zamówiliśmy w firmie https://www.framex.pl/ w Szczecinie. Drzwi dobraliśmy już później ale też w firmie Framex. Generalnie dobrze, że kupiliśmy dom w tym stanie gdyż część budowy już "mieliśmy za sobą" można powiedzieć i łatwiej nam było wystartować.

    OdpowiedzUsuń
  6. A jak jest z ogródkiem? Masz dużą powierzchnię, a może masz jakiś taras? U nas ogródek i taras to była podstawa i nawet zaczęliśmy aranżować to wszystko przed aranżacją wnętrz, bo należy do osób, które kochają lato i grillowe spotkania na ogrodzie ze znajomymi. Nie zdążyliśmy jeszcze wszystkiego zrobić, ale przyszły sezon jest nasz! Mąż już sprawdza grille godne polecenia, ponieważ chcemy zainwestować w naprawdę dobry produkt, np. z oferty https://polgrill.pl/kategoria-produktu/grille-na-pellet/ .

    OdpowiedzUsuń
  7. U nas teraz trwają konkretne poszukiwania, bo też kupiliśmy taki dom i potrzebujemy wykonać wiele ważnych prac, zanim zaczniemy wszystko aranżować. Przede wszystkim musimy dokupić sterownik do pieca c.o. i na pewno zrobimy to przez stronę https://sterownikitech.pl/sterowniki-do-kotlow,c17.html , bo mają tutaj fajny wybór.

    OdpowiedzUsuń
  8. A co powiedzielibyście na takie rozwiązanie, jak pompa ciepła? Jeśli będziecie zainteresowani, to odwiertami może zająć się firma https://www.aqua-wiert.pl/ , więc koniecznie zerknijcie sobie, co mają do zaoferowania. Ja osobiście ich usługi polecam!

    OdpowiedzUsuń
  9. No, co do fotowoltaiki to słyszałam naprawdę wiele. Sporo na przestrzeni lat można dzięki niej zaoszczędzić. Dlatego warto byłoby zgłosić się do firmy https://www.otovo.pl/ . Oni zajmują się wszelkimi działaniami w zakresie takich instalacji. Moim zdaniem warto sprawdzić konkretnie ich ofertę.

    OdpowiedzUsuń
  10. My z mężem kupiliśmy dom w stanie surowym i jesteśmy bardzo zadowoleni. Urządziliśmy go dokładnie tak jak chcieliśmy, projekt i rozkład nam się podobał dlatego zaoszczędziliśmy czas i sporo nerwów jakie pochłonęłaby budowa do takiego stanu. Miałam na działce miejsce na ogródek, jeszcze zanim zamieszkaliśmy był trawnik, trawy ozdobne https://florexpol.eu/trawy-ozdobne/5916-smialek-darniowy.html . A potem zaczęłam posadzać kwiaty i inne krzewy.

    OdpowiedzUsuń
  11. Czy posiadacie jakieś zbiorniki w ogrodzie? Na deszczówkę lub np. szambo? Czy do czegoś takiego sprawdzą się zbiorniki dwupłaszczowe ? Właśnie budujemy nasz dom, z pomocą specjalistów wybieramy różne systemy i aktualne rozważamy zakup takiego zbiornika.

    OdpowiedzUsuń
  12. Plusów takiego rozwiązania jest dużo, można dom urządzić po swojemu od a do z wtedy. Tylko trzeba na pewno znaleźć fachowców odpowiednich, wybrać materiały do wykończenia itp. Na pewno trzeba znaleźć odpowiedniego elektryka. Uprawnienia G1 G2 G3 musi taka osoba posiadać, oczywiście aktualne.

    OdpowiedzUsuń
  13. Też uważam, że zakup takiego domu jest dobrym pomysłem. Te pozwolenia, oczekiwania, papierologia i biurokracja mogą wykończyć każdego :) jeśli kiedyś będę chciała dom to tak samo zrobię jak i Wy

    OdpowiedzUsuń
  14. Super, że już jesteście na etapie. Myślę, że taki główny początek jest wtedy, kiedy zaczynamy wykonywać fundamenty. Jak wszystko obliczyć? Można wejść na stronę https://studiodomu.pl/kalkulator-plyty-fundamentowej/ . Tam znajdziecie sobie kalkulator. Myślę, że bez żadnego problemu uda się Wam dobrać to, co właściwie, jeśli sami zajmujecie się budową.

    OdpowiedzUsuń
  15. Uważam, że zmiana otworów okiennych wyszła u was bardzo na plus. Widać, że dzięki temu przestrzeń wewnątrz domu będzie o wiele lepiej doświetlona. Zmiana układu pomieszczeń również według mnie wyszła korzystnie. :) Ja również jestem na etapie wykańczania domu, który był w stanie surowym. Nie żałuję jego zakupu.

    OdpowiedzUsuń
  16. Które jednostki centralne odkurzaczy centralnych https://mateomarket.pl/odkurzacze-centralne-jednostki,c1368.html są optymalnym rozwiązaniem? Podpowiecie jakieś modele, pewniaki? Gdzie uderzyć?

    OdpowiedzUsuń
  17. Folia mleczna na szybę to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prywatność, ale nie chcą rezygnować z naturalnego światła wpadającego do wnętrza. Ta delikatna folia tworzy przyjemną atmosferę, rozpraszając światło i zapewniając dyskrecję. Jest także łatwa w montażu i usuwaniu, co sprawia, że jest praktycznym i wszechstronnym dodatkiem do każdego pomieszczenia.

    OdpowiedzUsuń
  18. Budowa domu nie należy do najprostszych zadań, ale za to jest to bardzo satysfakcjonujący proces. Obecnie jesteśmy z mężem na etapie poszukiwań najlepszej dachówki betonowej i mamy nadzieję, że szybko trafimy na odpowiedni materiał.

    OdpowiedzUsuń
  19. Też zastanawiałam się nad taką opcją, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się z mężem na samodzielną budowę. Nie jest to łatwy proces, ale powoli widać efekty naszej pracy. Musimy jeszcze znaleźć jakiegoś specjalistę od dachu, który wie, co to więźba płatwiowo-kleszczowa.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Mieszkanie Marzeń , Blogger